👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس و سندرم فرسودگی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس و سندرم فرسودگی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس و سندرم فرسودگی به صورت کامل و جامع در حجم 67  صفحه در فرمت word

#این مبانی نظری و پیشینه تحقیق کامل و جامع می باشد.

#رفرنس نویسی و دارای منبع.

#با فرمت ورد و قابل ویرایش.

#از این فایل می توان برای فصل دوم پایان نامه و تحقیق، پروپوزال، پژوهش های علمی و .... استفاده نمود.

بخشی از متن:

استرس و سندرم فرسودگي

هر فردي در طول حيات خود در معرض تجربياتي كه شامل رويدادهاي استرس‌زا مي‌باشد قرار مي‌گيرد. به طور طبيعي افراد سالم آنهايي هستند كه مي‌توانند با استرس طولاني مدت سازگاري پيدا كنند و با فشارهاي رواني كوتاه مدت و گذرا كنار بيايند. اگر فرد نتواند در زمينه‌هاي مختلف سازگاري از خود نشان دهد و يا اين كه با آن كنار نيايد دچار بيماري مي‌گردد. (به نقل از شيفر، مارتين، بلورچي، پروين)

استرس در واقع هر نوع تنش و عدم تعادل رواني است كه تعادل عمومي‌انسان را مورد تهديد قرار مي‌دهد و تعادل زيستي وي را بر هم مي‌زند و مي‌تواند احساسات منفي ايجاد كند و احساس خوب بودن فرد را به مخاطره بيندازد و ممكن است باعث شود كه ديدگاه فرد نسبت به واقعيت‌ها تغيير يابد و يا فرآيند تفكر و حل مساله وي را به طور كلي مختل سازد و همچنين استرس مي‌تواند روابط بين افراد و احساس تعلق نسبت به ديگران را دگرگون سازد و يا به طور كلي نگرش افراد نسبت به زندگي را تغيير دهد.

تحقيقات مختلف بيانگر اين واقعيت است كه قرار گرفتن طولاني مدت در معرض استرس به تغيير مهم فيزيولوژيكي و رواني و بي‌ثباتي محيط داخلي بدن مي‌انجامد اين حالت عدم تعادل در محيط داخلي بدن منجر به گسترش علائم، سندرم‌ها و بيماري‌هاي اختصاصي مي‌گردد. استرس سيستم دروني فرد را تخريب مي‌كند و زماني كه پاسخ‌هاي تيز و گريز جهت برطرف نمودن تأثيرات منفي عوامل استرس زا با شكست مواجه شده حالات ضعف و خستگي در فرد عارض مي‌شود و به صورت‌هاي گوناگون نمايان مي‌شود. اين اختلالات به صورت حالات ذهني عاطفي و يا رفتاري بروز مي‌نمايد. (به نقل از پايان نامه چاپ شده ميرزا علمداري، سيدابراهيم، 1381)

افسردگي

مارتين سليگمن (1975) پيشنهاد مي‌كند كه درماندگي آموخته شده را مي‌توان به عنوان الگوي وقوع طبيعي افسردگي يك قطبي كه مبناي محيطي دارد در نظر گرفت. مردم درمانده، نظير افسرده‌ها، موفقيت آزارنده را به صورت موقعيتي كنترل ناپذير كه توسط عوامل دروني، پايدار و كلي ايجاد شده‌اند در نظر مي‌گيرند.

درست به همان صورتي كه درماندگي آموخته شده توسط ادراك پيامدهاي كنترل ناپذير ايجاد مي‌شود، افسردگي اغلب توسط احساس عدم كنترل وقايع و پيامدهاي مهم در زندگي شخص به وجود مي‌آيد. از ديد انتسابي، درماندگي آموخته شده و افسردگي، ويژگي مشتركي دارند: سبك تبييني بدبينانه. به خاطر اين همپوشي آشكار، چندين پژوهشگر گمان كرده‌اند كه ممكن است افراد افسرده كساني باشند كه گرايش به انتساب‌هاي ايجاد كنندة درماندگي آموخته شده دارند (مثل انتساب دروني، پايدار، و كلي براي پيامدهاي آسيب زا). (به نقل از جان‌مارشال ريو، مترجم سيد محمدي، يحيي، 1380)

افسردگي، نشانه‌هاي زيادي دارد. گر چه بعضي از علايم افسردگي از قبيل گرية زياد را تقريبا هر كسي مي‌تواند تشخيص دهد، اما علايم ديگر آن چنان واضح نيستند. نشانه‌ها و علايم افسردگي به دسته‌هاي زير قابل تقسيم‌اند:

1- علائم هيجاني  از قبيل گرية زياد، خلق اندوهگين  و غمگيني كلي، علائمي‌هستند كه اغلب مردم آنها را به عنوان افسردگي مي‌پندارند.

2- علايم شناختي  كه شامل خود انتقادي شديد  و خود سنجي پايين  مي‌باشند و در آن شخص، خودش را به خاطر هر چيزي سرزنش كرده، مكرراً دربارة شكست‌ها و كمبودهاي فردي به فكر فرو مي‌رود، بك، راش شو و امري  (1976) درمان اين جنبه از افسردگي را كاملاً شرح داده و اظهار داشته اند كه افسردگي ناشي از ديد منفي فرد نسبت به خود، دنيا و آينده مي‌باشد.

فهرست مطالب:

فصل دوم : سابقه پژوهش 

استرس و سندرم فرسودگي    9

افسردگي    10

افسردگي زيست - شيميايي    12

افسردگي واكنشي    14

مدل سليه از استرس     16

افسردگي    16

سرزنش خود    17

نوميدي    18

ترحم به خود     19

معضل افسردگي واقعاً تا چه حد جدي است    20

نظريه روانكاوي    21

نظريه هاي يادگيري     23

رويكرد شناختي    24

تعريف    24

افسردگي واكنشي     26

افسردگي درون زاد    27

افسردگي روان زاد    28

تشخيص و سنجش افسردگي    29

اختلال افسردگي عمده    30

اختلال افسرده خلقي    31

علايم افسردگي    33

چگونگي مقابله با افسردگي     34

روش هاي درمان افسردگي    35

روش بازسازي شناختي براي درمان افراد افسرده    36

روش دو ستوني    36

درمان كوتاه مدت     38

مشاوره و روان درماني گروهي    39

چه عوامل رواني- اجتماعي در افسردگي دخيل هستند    39

چگونه كسي مي تواند بفهمد آيا افسرده است يا خير    40

خسارت استرس    42

روند استرس    43

نشانه هاي هيجاني افسردگي    44

به هنگام افسردگي چه كاري بايد انجام دهيم     47

ديدگاههاي نظري درباره افسردگي     49

تعريف امدادگر    53

خصوصيات يا ويژگيهاي امدادگر    53

تعريف كمكهاي اوليه و امداد     54

هدف ما از كمكهاي اوليه    54

تعريف عمليات نجات    55

تعريف ديگر امدادگر    55

تعريف كمك هاي اوليه    55

بقيه ويژگي هاي يك امدادگر    55

حفظ آرامش در ارائه كمكهاي اوليه    56

وظايف امدادگر    58

نحوه مراقبت از خود    59

كنترل استرس    59

واكنش به استرسها    59

واكنش هاي ديررس    60

واكنش هاي شديد    61

مروري بر سابقه پيشينه تحقيق    62

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت رادار تصویری پاورپوینت گیتار پاورپوینت مفهوم موسیقی در بناها آمار معاملات روزانه و محاسبه متغیرهای مالی شرکت داروسازی جابربن حیان در سال 85 آمار معاملات روزانه و محاسبه متغیرهای مالی شرکت ایران خودرو دیزل در سال 87