👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت نقش معلم در تربیت دینی دانش آموزان (17 اسلاید)

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت نقش معلم در تربیت دینی دانش آموزان (17 اسلاید)

پاورپوینت نقش معلم در تربیت دینی دانش آموزان (17 اسلاید)

*جايگاه و نقش معلم در اسلام *

اهميت معلم در اسلام، بيانگر نقش و كاربرد او در جامعه   است. اگر نقش معلم حياتي نبود اسلام تا اين حد به او بها نمي‌داد. در اسلام معلم از چنان ارزش و جايگاهي برخوردار است كه خداوند در نخستين آيات نازل شده بر پيامبر(ص) خودش را معلم معرفي مي‌كند: «بخوان به نام پروردگارت که جهانيان را آفريد. انسان را از خون بسته سرشت، بخوان! و پروردگارت کريمترين است، همان که آموخت با قلم،

آموخت به انسان آنچه را که نمي‌دانست. »(علق، ۱ـ۵)     پيامبر(ص) در روايتي فرموده‌اند : «همانا خدا و فرشتگان، حتي مورچه در لانه‌اش و ماهيان در دريا بر كسي كه نيكي ‌ها را به مردم مي‌آموزد، درود مي‌فرستند».

در روايتي ديگر فرموده‌اند: « خداوند به حضرت موسي  وحي نمود: اي موسي نيكي را بياموز و آن را به ديگران ياد بده، زيرا من قبر معلمان و متعلمان نيكي را نوراني مي‌كنم تا احساس ترس نكنند». نيز از ايشان مي‌خوانيم : «آيا مي‌خواهيد بهترين‌ها را به شما معرفي كنم؟ خدا بهترين بهترین‌هاست، و من بهترينِ فرزندان آدم و بهترينِ شما بعد   ازمن كسي است كه علم را بياموزد و سپس آن را نشر دهد». همچنين فرمودند:«علما وارث پيامبرانند، زيرا پيامبران دينار و درهمي به ارث نگذاشتند، ولي ارث آنها علم بود و هر كه از آن برگرفت، بهره‌ي فراواني برده است ».

به طور كلي، در متون اسلامي نقش های  اساسي زیر براي معلم بيان شده است :

1  . نقش معلم در شناسايي معارف دين معلم به جهت   اينكه مستعد‌ترين افراد به لحاظ ذهني و پاك‌ترين آنها به لحاظ قلبي و روحي و عاطفي، يعني كودكان دوره‌هاي  ابتدايي، نوجوانان و جوانان دوره‌هاي متوسطه را در   اختيار دارد؛ و هم‌چنين به دليل اينكه بيشترين وقت      بچه‌ها را در اختيار دارد و مهمتر از همه عهده‌دار      آموزش و تعليم آنان است؛ مي‌تواند نقش بسيار ممتازي در تربيت ديني آنها ايفا نمايد. او مي‌تواند ازفرصت‌هاي متعددي كه در حين درس دادن برايش فراهم مي‌شود،   استفاده كرده عقايد اسلامي را درست تبيين و باورهاي نادرست و خرافاتي را كه در اذهان بچه‌ها از طريق   خانواده، يا محيط بيرون نقش بسته، از اعتقادات اسلامي جدا كند .

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت کتاب اصول و مبانی تربیت بدنی و ورزش احمد آذربانی و رضا کلانتری آموزش ساخت شامپو پیشینه ومبانی نظری تحقیق مدیریت کیفیت فراگیر تحقیق لوازمي که در الکترونيک کاربرد دارد محاسبه متغیرهای مالی شرکت پمپ سازی ایران از سال 80 الی 89