👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله كشتارگاه

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله كشتارگاه

مقدمه

در حال حاضر در بيشتر كشتارگاههاي صنعتي بخشي از منابع سود آوري اين تاسيسات قسمت صنايع جنبي كشتارگاه و استفاده از مواد حاصل از كشتار دام مي باشد. از نظر اقتصادي بر اين عقيده هستند كه سودي كه از اين بخش حاصل مي گردد به مراتب بيشتر از بخش كشتار دام و توليد گوشت مي باشد. كه مي تواند در بالانس هزينه ها وسود سالانه نقش موثر داشته باشد زيرا در بسياري از موارد هزينه هاي كشتار دام و آماده سازي گوشت به مراتب بيشتر از هزينه دريافت شده به ازاي واحد آن مي باشد.

از يك دام كشتاري –پوست –روده-آلايش خوراك-خون-ضايعات غير قابل مصرف –چربي خوراكي و بسياري از مواد شيميايي استحصال مي گردد، صنايع جنبي و توليدات حاصل از آن در كشتارگاهها علاوه بر ارزش اقتصادي آن از نظر بهداشتي اهميت فراوان دارد زيرا:

1-مواد حاصله در همان مجتمع قرار گرفته و مصرف مي شود و در اثر انتقال خطرات بهداشتي براي محيط زيست و اشاعه امراض دامي وبيماري مشترك را ندارد.

2-از نظر اقتصادي نياز به هزينه هاي اضافي جهت جمع آوري و انتقال و يا افزايش آنها ندارند.

3-اشتغال سازنده و مفيدي را ايجاد مي نمايد.

بنابراين آنچه به طور خلاصه مي توان بيان كرد اين است كه صنايع جنبي كشتارگاهها سبب مي شود تا دام به عنوان مواد اوليه وارد و متعاقب عمليات و مراحل توليد فرآورده هايي از مجتمع هاي كشتارگاهي خارج كرد . اين فرآورده ها شامل:

1-گوشت و انواع مختلف آن

2-روده شرت شده و آماده مصرف جهت پوشش سوسيس و كالباس و توليد نخ قابل جذب

3-پوست به صورت سالامبور و يا كراست و در برخي از مجتمع ها بصورت چرم.

4-روغن غير خوراكي و صنعتي

5-روغن خوراكي

6-بعضي از مواد اوليه جهت ساخت دارو مثل غده لوزالمعده-صفرا –خون(توليد انسولين)

7-آلايش خوراك دام مثل جگر-قلوه-زبان و مغز

8-جمع آوري شاخ جهت مصارف صنعتي-داروئي و بخصوص لايه خارجي شاخ گاو ميش

9-پودر گوشت-استخوان وخون

10-پلاسما براي صنايع دارو سازي همچنين توليد نوعي چسب

11-كنسرو گوشت جهت مصرف انساني

12-غذاي حيوانات

13-كود جهت مصارف كشاورزي –حاصل از سانتريفوژن فاضلاب(فاضلاب حاصل از كشتارگاه به عنوان كود ازته ارزش زيادي در كشاورزي دارد)

14-فرآورده هاي گوشتي به صورت سوسيس و كالباس –گوشت خشك شده و ساير فرآورده ها.

15-ژاتين حاصله از استخوان در مرحله توليد پودر استخوان.

ضمناٌ كارخانجات يا قسمت هاي توليد قوطي كنسرو-پلاستيك زني و نخ سازي را نيز مي توان جزئي از واحد فعال مجتمع هاي كشتارگاهي و صنايع جنبي وابسته به آن به حساب آورد.

روده:

استفاده از روده كوچك گوسفند و بز و همچنين روده كوچك گاو از مدتها

👇محصولات تصادفی👇

دانلود مقاله طراحی، شبیه سازی وساخت تفنگ ریلی الکترومغناطیسی با بانک خازنی ۲٫۲کیلو ژول مبانی نظری و پیشینه پژوهش امیدواری و امید به زندگی(فصل دوم) پاورپوینت نسوزها مقاله ورزش و فواید آن پاورپوینت اختلالات جنسی در بیماری ام.اس