👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه پژوهش تعاریف و اهمیت کیفیت رابطه با والدین

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه پژوهش تعاریف و اهمیت کیفیت رابطه با والدین

مبانی نظری و پیشینه پژوهش تعاریف و اهمیت کیفیت رابطه با والدین

در 30 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:

منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری:

تعریف خانواده

 طبق نظر مینوچین ، خانواده رحمی است که فرد در آن شکل می گیرد و رشد می کند. حورزه ای که نیرومند ترین ارتباطات عاطفی در آن شکل می گیرد و زمینه ای است که در آن زندگی فرد نمایش داده می شود و فرد در آن اولین تجارب خود را در ارتباط با روابط بین فردی تجربه می کنند (نصیری، ۱3۹۳). حفظ ارتباطات مثبت بین والدین و نوجوان، می تواند یادگیری نوجوان را درباره مسائل مرتبط با شایستگی های اجتماعی تسهیل کند. زیرا روابط متقابل با خانواده نوجوان را به سویی اجتماعی شدن سوق می دهد(اتکینسون، اسمیت، بم و هوکسما ، 1996؛ به نقل از کریمی زاده،1395).

خانواده نخستین سلول و واحد زندگی اجتماعی و اساسی ترین نهاد جامعه است، که مرکب از یک یا چند زن که با یک یا چند مرد زندگی می کنند و ممکن است کودکانی هم داشته باشند. روابط جنسی معینی که مورد قبول جامعه است و حقوق و تکالیف افراد نسبت به یکدیگر از ویژگی های خانواده شمرده می شود، از لحاظ نظری خانواده، یک واحد اجتماعی است که وجود آن برای رشد و تحول اعضای مختلف خود و جامعه ضروری است. بدون مراقبت، آموزش و آگاه سازی اعضای این واحد اجتماعی مهم، رشد و تحول عاطفی، فکری، انگیزشی و فرایندهای یادگیری که لازمه ی سازگاری و انطباق پویا در درون نظام خانواده و بیرون از آن بشمار می رود، امکان پذیر نخواهد بود و اعضای آن در نظام خانواده دچار نایهتجاری خواهند شد( پرهیزگار، محمود نیا و محمدی،1388).

نظری (۱۳۸۳) بیان می کند که روابط درون خانواده نقش مهمی در پرورش روحیه ی آزادی خواهانه و استبدادی در افراد دارد، اگرچه خصوصیات بر خانواده و روابط درونی آن متأثر از نظام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حاکم بر جامعه است، ولی خانواده نیز به نوبه ی خود در تجدید تولید و مشرعیت بخشیدن به این مناسبات و یا تغییر آن ها سهم دارد. خانواده بعنوان مهم ترین نهاد اجتماعی در جوامع انسانی از نظر تکوین شخسیت و پرورش آن در فرزندان و سازگاری فرد با جامعه اثار وسیعی دارد.

اهمیت رابطه بین والدین و نوجوانان

رابطه والد و فرزند  بسیار حائز اهمیت است. کنش های متقابل میان والدین و فرزندان، اساس تحول عاطفی کودک را تشکیل می دهند و این کنش متقابل در تمام مراحل عمر خودنمایی می کند نوجوانی دورانی بسیار حساس ویحرانی است و با وجود استرس های احتمالی که مشخص کننده نوجوانی می باشد ، این معقول است که از والدین انتظار داشته باشیم، منابع قابل توجهی از حمایت را در این دوره تأمین کنند، والدین راهنمایان بالقوه ای هستند که به نوجوان کمک می کنند با موفقیت با چالش های این دوره برخورد کند (شیرر ، 2005؛ به نقل از شکیبا،1391).

 ویژگی های رفتار والدین به وسیله ی دو بعد ارزیابی شده است(روستا ،1390):

الف: پذیرش (گرمی) : شامل حمایت و پروش عاطفه  مثبت بین والد و فرزند می باشد

 ب:کنترل که شامل آن دسته از رفتارهای والدین میباشدکه رفتار فرزند خود را هدایت می کنند مثل راهنمایی و کنترل بازدارنده یا تسهیل کننده ارتباط خوب والد- فرزند در این دوره می تواند گفتگو و مذاکره درباره تغییر رابطه ی والد فرزند و رشد استقلال نرجوان را تسهیل کند. مهارت های ناکافی  در این حیله خانواده را مختل می کند. برای همین ریسیچ (۲۰۰۳؛ به نقل از شکیبا 1391) توانایی استدلال  و حل تعارض ها  را بعد مهمی از عملکرد خانواده و ارتباط والد و توجوان برشمرده است. بی توجهی و فقدان ارتباط مناسب والدین با فرزندانشان، به سلامت و امنیت محیط روانی و عاطفی کودکان  و نوجوانان لطمه می زند و فرزندان را با کمبرد های عاطفی ، انگیزشی و مشکلات روانی رو به رو می سازد، ارتباط ضعیف بین والدین و فرزندان، منجر به بروز رفتارهای خطرناک از جمله سوء مصرف مواد در آن ها می شود، از دیدگاه روانشناسی سلامت ارتباط آسان و به دنبال آن احساس رضایت از رابطه با والدین برای افراد جوان ضروری  است(دان ،2004؛ به نقل از نصیری، ۱۳۹3 ).

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:

4-2- کیفیت رابطه با والدین

1-4-2- تعریف خانواده

2-4-2- اهمیت خانواده

3-4-2- انواع خانواده

1-3-4-2- خانواده بی کفایت

2-3-4-2- خانواده آشفته

3-3-4-2- خانواده های ضد اجتماعی

4-3-4-2- خانواده های از هم گسیخته

4-4-2- نوجوانی و ویژگی های این دوره

5-4-2- اهمیت رابطه بین والدین و نوجوانان

6-4-2- تعارض والد و فرزند

7-4-2- شیوه های حل تعارض

8-4-2- عوامل مؤثر بر تعارض میان نوجوانان و والدین

9-4-2- سبک های والدگری

10-4-2- مؤلفه های والدگری موفق

5-2- پیشینه عملی

1-5-2- تحقیقات داخلی مرتبط با موضوع پژوهش

2-5-2- تحقیقات خارجی مرتبط با موضوع پژوهش

منابع

👇محصولات تصادفی👇

جزوه + فیلم آموزش کامل فصل چهارم فیزیک یازدهم ریاضی (فصل چهارم: القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب) بررسی عوامل تاثیرگذار بر استقرار مدیریت ارتباط با مشتری تحقیق درباره مدل‌سازي چابك پاورپوینت حسينيه اميني های قزوين (33 اسلاید) تحقیق رموز موفقیت در درس و تحصیل