👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرمایه فکری (فصل 2)

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرمایه فکری (فصل 2)

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرمایه فکری(فصل دوم) در 98 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:

منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

تاریخچه ی سرمایه ی فکری

امروزه جنبه ی نامشهود اقتصاد بر پایه ی سرمایه ی فکری بنیان نهاده شده و ماده ی نخستین و اصلی آن، دانش و اطلاعات است. سازمان ها برای مشارکت در بازارهای امروزین، در هر شکل و نوع به اطلاعات و دانش برای بهبود عملکرد خود نیازمندند. مطالعات انجام گرفته بیانگر افزایش گاه 60 تا 75 درصدی ارزش سرمایه ی فکری و دارایی های نامشهود در قیمت سهام2 شرکت ها است . به عبارت بهتر می توان گفت که امروزه مدیریت سرمایه های فکری، سازمان ها را به موفقیت های بیشتری در افق های آینده ی بازارهای رقابتی خواهد رساند.

چنانچه گفته شد، نخستین تلاشهای مرتبط با مفاهیم سرمایه ی فکری مرهون مطالعات فریتز مچلاپ  در سال 1962 میلادی است. اما به لحاظ تاریخی ابداع مفهوم سرمایه ی فکری به سال 1969 میلادی، اقتصاددانی به نام جان گالبرایس نسبت داده می شود. هرچند در این میان نباید تلاش های جیمز تابین در نیمه ی دوم قرن گذشته را نیز فراموش کرد که برای اولین بار مدل مبتنی بر نسبت او – کیوی تابین – توانست ابزاری را در اختیار سازمان ها قراردهد تا عملکرد اثر بخش سرمایه ی فکری سازمان را مورد بررسی قراردهد. در نتیجه ی این تلاش ها، ادبیات سرمایه ی فکری  به سرعت در مسیر توسعه ی سازمانی قرار گرفت. اما با بررسی دقیق تری شاید بتوان گفت که مفهوم سرمایه ی فکری از دهه ی هشتاد میلادی نظر عمومی نظریه پردازان و پژوهش گران را به خود جلب نمود و از دهه ی نود میلادی این مفهوم به طور گسترده تری مورد توجه سازمان ها قرار گرفت.

___________________

  - Machlup.

پیشینه پژوهش

- با وجود تحقیقات و مطالعات فراوان خارجی درباره سرمایه فکری ، در ایران مطالعات تجربی اندکی درباره سرمایه فکری انجام شده است و تنها در بعضی از موارد به تعاریف و تئوری های مربوط به سرمایه فکری بسنده شده است . طبق بررسی های محقق ، فقط یک مورد تحقیق تجربی در مورد سرمایه فکری د ایران وجو د دارد . علی اصغر انوار رستمی (1384) در تحقیق خود با عنوان " سنجش سرمایه فکری و بررسی رابطه میان سرمایه فکری و ارزش بازار سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران " براساس داده های 7 ساله شرکتهای بورس اوراق بهادار تهران طی سالهای 76 تا 82 پنج روش پیشنهادی در محاسبه سرمایه فکری را مورد آزمون قرارداده است . نتایج آزمونهای آماری بیانگر آنست که در سطح اطمینان 95% روشهای پیشنهادی چهارم و پنجم ( با ضریب همبستگی بالای 97% ) همبستگی بالا و معناداری را با ارزش بازاری سهام شرکتها و صنایع بورس اوراق بهادار تهران نشان داده اند و باتوجه به مقدار ضرایب تعیین بالاتر نسبت به سه روش اول ، دوم و سوم از توان تبین بهتری برخوردارند .

- اسمیت دیدگاهی استراتژیک را درباره مدیریت دارایی های فکری پیشنهاد می نماید. سیوبی1 (1997) و دیکرز2(2001) عنوان کردند که مدیریت می تواند با اندازه گیری دارایی های ناملموس ومدیریت اثربخش این دارایی ها، موجب بهبود عملکرد و توسعه سازمان و دستیابی سازمان به اهداف استراتژیک می شود.جانسون نیز در مجموعه ای از مقالات خود چنین بیان می دارد که سرمایه ی فکری از طریق مدیریت فرآیند سرمایه های انسانی و قابلیت برتری بخشی سازمان ها را فراهم می نماید. ادنل تعامل انسانی را مهمترین منبع ارزش غیر ملموس بر می شمارد.

_______________________

1-Syobi,1997

2-Dikerz,2001

فهرست مطالب مبانی نظری و پیشینه تحقیق سرمایه فکری (فصل 2) به صورت زیر می باشد:

1-2- مقدمه   

2-2 اقتصاد دانشی   

3-2 تعریف دانش   

4-2 پدیدار شناسی کسب و کار در اقتصاد دانش پایه   

5-2 اشکال جدید منابع سازمانی   

6-2 دارایی های نامشهود   

7-2 تاریخچه ی سرمایه ی فکری   

8-2 اجزاء مدل سرمایه فکری   

9-2 تعاریف مختلف سرمایه ی فکری   

1-9-2-شاخص های اندازه گیری سرمایه فکری   

10-2 مدل های اندازه گیری سرمایه فکری   

11-2 مدل های توصیفی سرمایه ی فکری   

12-2 مدل های اندازه گیری سرمایه ی فکری و ارائه دهنده آن ها   

1-12-2 مدل های مبتنی بر سرمایه ی بازار   

2-12-2 مدل های مستقیم سرمایه ی فکری   

3-12-2 مدل های بازده دارایی ها   

4-12-2 مدل های کارت امتیازی   

1-4-12-2 مدل مقایسه ی ارزش بازاری و ارزش دفتری (ام – بی – وی)   

2-4-12-2 مدل کیوی توبین   

3-4-12-2 مدل عملکردی شرکت دانش پایه (نوکورپ)   

4-4-12-2 مدل کارگزار فناوری ( تی – بی)   

5-4-12-2  مدل سنجش ا رزش گذاری جامع (آی – وی – ام)  

6-4-12-2 مدل ا رزش افزوده اقتصادی ( ای – وی – اِی )  

7-4-12-2 شاخص سرمایه ی فکری   

8-4-12-2 کارت امتیازی زنجیره ارزش    

9-4-12-2 کارت امتیازی متوازن   

10-4-12-2 رهیاب سرمایه ی فکری اسکاندیا   

11-4-12-2 مدل ارزش نامشهود محاسبه شده (سی – آی – وی)  

12-4-12-2 مدل شاخص ایجاد ارزش (وی – سی – آی)   

13-4-12-2 مدل طبقه بندی سرمایه ی فکری   

13-2 طبقه بندی روش های اندازه گیری سرمایه فکری   

14-2 نقاط قوت و ضعف روش های اندازه گیری سرمایه فکری   

15-2 استاندارد حسابداری‌ شماره‌ 6 گزارش عملکرد مالی‌   

16-2 مفهوم سود از دیدگاه حسابداری   

17-2 مفهوم اقتصادی سود   

18-2 تحقیقات  داخلی و خارجی صورت گرفته   

1-18-2 تحقیقات خارجی   

2-18-2 تحقیقات داخلی  

منابع

 پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک بزنید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تفسیر موضوعی قرآن پاورپوینت نقش تغذیه در رشدوسلامت انسان بررسی نقش میانجی گری عامل های حفاظتی فردی، خانوادگی و اجتماعی در رابطه بین طیف آزاردیدگی هیجانی مبانی نظری و پیشینه تحقیق نخبگان و فرار مغز ها آمار معاملات و متغیرهای مالی شرکت الکترو شرق در سال 85